Poradíme Vám zavolejte nám0910 837 279

WPC terasy

Wood-plastic-composit je všeobecný názov pre vonkajšie kompozitné terasy, ktoré nie je potrebné ošetrovať olejom alebo iným spôsobom proti klimatickým vplyvom. Jedná se o mechanicky a chemicky odolnú zmes s nízkou absorbciou vody, odolnou proti pliesňam a drevokazným hubám.

Kvalitu WPC terasových profilov určuje zásadným spôsobom zmes polyméru a drevitej drte. Jednoznačný pomer dreva a plastu, který by platil pre všetky zmesi sa nedá určiť.

WPC terasy

Kvalitné terasy s dlhou životnosťou pochádzajú od výrobcov s dlhou výrobnou tradíciou, kterí majú svoje materiály odskúšané niekoľkoročnými realizáciami a vlastným dlhoročným vývojom osvedčenej zmesi.

WPC výrobné zmesi

HDPE – Vysokohustotný (tvrdený) polyethylen. Je to horľavý materiál, vykazuje obmedzenú chemickú odolnosť a vyznačuje sa nižšou tvrdosťou. Preto sa z HDPE vyrábajú hlavne plné terasové profily. Odľahčený dutý profil vyrobený z HDPE materiálu se môže v najviac zaťažovaných okrajových miestach terasy, rovnako ako v mieste úchytných spojov, po určitej dobe mrviť alebo lámať.

Zvlášť, keď zmes neobsahuje kvalitné spojivá a má vysoké percento drevitej zložky. HDPE dutý profil môže zmenou teplotných podmienok popraskať a rozdrobiť sa.

PPE – Polypropylén, horľavý materiál s nižšou chemickou odolnosťou, má najnižšiu tvrdosť. Je nejmenej vhodným materiálom na výrobu terasových WPC profilov..

PVC – Ťažšie se zapaľuje, má samozahasujúce schopnosti, vysokú stálosť materiálu, tvrdosť, chemickú odolnosť a mechanickú pevnosť. Tieto vlastnosti PVC se preto vvyužívajú v stavebníctve (plastové okná, okenné rolety, podlahové krytiny, opláštenia kábelov, odkvapové rúry apod.). Pre vysokú tvrdosť a pevnosť sa najviac hodí k výrobe dutých WPC profilov na terasy.

PVC sa velmi dobre mieša s farbivami a umožňuje tak neobmedzené farebné kombinácie. PVC do exteriérových tvrdých terás neobsahuje zmäkčovadlá ftaláty, které sú potrebné pre niektoré mäkké interiérové podlahy.

Moderné PVC používa bezolovnaté stabilizátory CaZn.

So všetkými uvedenými látkami je možné bezpečne manipulovať v riadených programoch o odpadoch (materiálová recyklácia, spätné získavanie energie).

WPC – originálne vlastnosti

Na WPC terase sa Vám nezapichne trieska do nohy.

Na WPC terase môžu Vaše deti pobehovať naboso bez odrenín a bolestivých záderov. WPC kompozitný terasový materiál v správnom pomere a zložení nepraská a nemrví sa. Bez odlomkov a triesok a je bezpečný proti pošmyknutiu. Terasové profily sa nemontujú pomocou viditelných skrutiek a to zvyšuje bezpečie pri chôdzi bosou nohou.

Odoláva zmenám klimatických podmienok

Terasy z WPC materiálu nie je nutné každý rok olejovať a natierať ochranným náterom proti klimatickým podmienkam. Terasy WPC sú odolné proti UV žiareniu, voči chemikáliám a kyslým dažďom. Kvalitné materiály sa pri rôznych klimatických podmienkach nekrútia a nepraskajú.

Farby si udržujú svoj odtieň.

Vďaka obsahu ligninu dozrieva farebný odtieň terasy behom prvých 4 mesiacov, kedy môže ľahko zosvetlieť. Potom si už WPC drevoplast udržuje farbu a nepotrebuje žiadny náter zvoleného odtieňa.

Zvýšená bezpečnosť vďaka skrytým spojom

WPC terasové profily se upevňujú pomocou montážnych klipov na nosnú konštrukciu. Systémové riešenie montáže terasy je bez viditeľných povrchových skrutiek a bez zbytočného množstva montážneho príslušenstva. Povrch je bez zbytočných skrutiek celkom bezpečný pre chôdzu naboso.

WPC TERASOVÉ PROFILY

DUTÝ – odľahčený profil

Podstatnou výhodou dutého profilu je materiálová nenáročnosť, nižšie prepravné a recyklačné náklady. Pre jednoduchú manipuláciu, a nižšiu hmotnosť je vhodný pre terasy na poschodí a na strechách.

Práve pre WPC dutý profil platí príslovie: „Nie je profil ako profil“. Pri porovnávaní odľahčených profilov na terasy je dôležité porovnávať materiálové zloženie, použitý plast a tiež daného výrobcu. Všeobecne platí, že vyššie percento drevitej zložky v kombinácii s mäkčím plastom (HDPE) znižuje celkovú tvrdosť a teda kvalitu terasy.

MASÍVNY – plný profil

Masívny terasový profil je pevný, má vyššiu hmotnosť, vďaka ktorej sa nemusí kotviť k podkladu. Masivny profil je možné pokladať rôznymi smermi, bez problémov môže byť vyrezaný do oblých tvarov okolo bazéna. Manipulácia s masívnym profilom je náročnejšia.

VÝROBCA A ZÁRUKA WPC TERÁS

Každý zákazník chce mať dôveru, že chodí po takom WPC materiále, ktorého zloženie mu výrobca garantuje. Chce mať dôveru, že se mu terasa nerozpadne a bude mať stály farebný odtieň. Výrobca je zárukou zdravotnej nezávadnosti pre pobyt osôb a hlavne detí na terase a zodpovedá predpísaným európskym normám.

Zároveň je výrobca zárukou, že dodržuje všetky predpísané výrobne normy, ekologické predpisy výroby a používa suroviny od rovnakch výrobcov.

Materiály, které nespĺňajú všetky predpísané normy, či už materiál alebo výrobu, pochádzajú väčšinou z oblastí niektorých východných štátov.

Záruka WPC materiálov na stavbu terás závisí na kvalite použitého plastu, pojivových prímesí a percentuálnemu pomeru jednotlivých komponentov. Štandartom je 25 ročná záruka, která zahŕňa poškodenie WPC profilov drevokaznou plesňou a hubami. Povrchové napadnutie biologickým škodcom sa dá vo väčšine prípadov veľmi dobre odstrániť, viď údržba. Silvadec a BambooGard poskytujú záruku až 25 rokov proti napadnutiu drevokazným škodcom a plesňou

Rozhodujete sa pre novú terasu? Vieme, ako na to!